השורה התחתונה?

שושי דולב בן ארי 2,797
השורה התחתונה?

"שורה תחתונה".

כמה פעמים שמעתי ואמרתי את צמד המילים הזה.

יש לי תחושה שגם אתם.

נתחיל בזה ששורה תחתונה זה מצויין. מדד שמצביע על רווח (או הפסד) שהופק מפעולות שנעשו – בין אם במונחים כספיים ובין אם במונחים אחרים.

אך מאחורי הנתון הקצר הזה מתקיים למעשה עולם שלם של צמתי החלטה, ערכים, תפיסות מגבילות ואוטומטים של בני אנוש – שלנו, של העובדים שלנו ושל אחרים. יש סיכוי גדול שכל שינוי באחד מאלה יביא לשינוי בפעולות שנעשות ומכאן - לתוצאה סופית אחרת.

 

כשאנחנו באים לקבל החלטה, לרוב נאסוף את המידע הרלוונטי לתפיסתינו, נבצע עליו אומדנים שונים ואז נגבש החלטה.

אבל למעשה, בתהליך קבלת החלטה משתתפים שני גורמים נוספים שמניעים אותנו. וכאלה יש גם לעובדים שלנו ולכל אדם שלפעילותו יש השלכה על אותה שורה תחתונה:

הערכים שלי - הדברים החשובים לי, שמציתים לי אש בעיניים. לדוגמא – יצירתיות, למידה, אתגר, עצמאות, משפחה ועוד רבים אחרים. מן הסתם, אנחנו נבדלים בערכינו וניתן להבחין שהם באים לידי ביטוי גם בניהול שלנו.

הגרמלינים שלי – החששות, התפיסות המגבילות, לעיתים אלה ממש אוטומטים שלא שמתי לב אליהם. הנה כמה דוגמאות לגרמלינים שעברו למנהלים בראש: הם לא באמת סופרים אותי; אני לא מספיק מקצועי; אני לא טוב בפוליטיקה ארגונית; אני לא מנהל סמכותי מספיק; אין לי מספיק זמן; אסור לי לטעות; צריכה להיות הבנה בכל מחיר; ועוד ועוד. זה לא אומר בהכרח שאינם נכונים, אבל כשאנחנו נמצאים ב"סרט" של גרמלין אנחנו לא רואים חלופות אחרות והכח למעשה לא נמצא אצלינו. ואז המחיר שנשלם עשוי להיות כבד ומיותר.

 

בואו נראה איך זה בא לידי ביטוי במציאות אצל יהונתן, מנהל שליוויתי:

יהונתן שימש כמנהל בחברה פיננסית וקיבל את תפקיד חייו - משרה ניהולית בכירה מאוד בחברה אחרת עם אחריות על מליארדי שקלים וצוות עובדים גדול. הוא מנהל שאוהב לבזר סמכויות, והחליף מנהל שהיה ההיפך ממנו – ריכוזי מאוד.

יהונתן עמד בפני דילמה – איך לנהוג בתפקיד על מנת להביא לתוצאות כספיות מיטביות, לשמר סביבת עבודה נעימה ולנהל חיים שפויים?

זה המקום להעלות תשובות אבל האמת שכל אחת מהן רלוונטית למשיב בלבד. למה? מכיוון שלכל אחד יש את הערכים והגרמלינים האישיים שלו ועל כן הפעולות שלו עשויות להיות אחרות.

 

אז איך יהונתן הצליח להגיע למטרות שרצה להשיג?

בתחילה הגדרנו את ה- vision שלו בנוגע לאגף וגם לגביו אישית. מומלץ מאוד להבהיר לעצמנו את התמונה הוורודה אליה היינו רוצים להגיע בצורה מפורטת, מעבר ליעדים המספריים, ולכלול בה גם את עצמנו ברמה המקצועית והאישית.

מיפינו את הערכים שלו והכנסנו אותם ליומיום שלו.

מתוך כך התקבלו החלטות ניהוליות ועסקיות - עם מי יפגש, על מה ידברו, אילו פגישות יעשה לצוות העובדים ובאילו הרכבים, כיצד יצור עבודת צוות ועבודה בין צוותית בין המחלקות, כיצד ירתום את העובדים לשינויים שרצה לבצע, באילו אסטרטגיות פעולה ינהג ועוד. כל זאת כמובן תוך התייחסות לתנאים החיצוניים לחברה (שוק, רגולציה וכו') ולתנאים הפנים ארגוניים.

יהונתן פיתח את כישורי זיהוי הגרמלינים שלו ולמד איך לנהל אותם במקום שהם ינהלו אותו. למד לזהות אותם אצל אחרים ולהמנע ממלחמת גרמלינים, שממנה שלום לא ייצא וגם לא תוצאות מספקות.

לאורך הזמן, היכולת שלו לזהות את הערכים והגרמלינים גם אצל העובדים סייעה לו מאוד בהנעה וברתימה שלהם לטובת השגת המטרות והיעדים.

 

ומה היתה השורה התחתונה, אתם שואלים?

ברמה הכספית – שיפור חד ברווחיות

ברמות ארגוניות ועסקיות אחרות – אגף שהצליח לעבור שינוי תרבותי עצום תוך שמירה על תחושה של רוגע וודאות בקרב העובדים. עובדים שהצליחו להתפתח מקצועית ואישית. החברה נכנסה לתחומי פעילות חדשים, שיפור בטכנולוגיות באגף, וחשוב לא פחות - יהונתן נחשב לאורך כל התהליך ככוכב עולה בחברה.

וברמה האישית – יהונתן היה מסופק יותר בחיים האישיים שלו – המשפחה, החברים, חיי הפנאי. וזאת מכיוון שהאישי לעולם יהיה שלוב בעסקי, בין אם במודע ובין אם לא.

אז כשאתם חושבים על השורה התחתונה תגדירו את התמונה הוורודה אליה היתם רוצים להגיע, גם המקצועית וגם האישית, נסו להבין מהם הערכים שלכם ולזהות משפטים זדוניים שעוברים לכם בראש וחוסמים אתכם.

אלה, יחד עם המידע שאספתם, יקבעו למעשה איך תנהגו, מה תעשו, ומתוך כך הרי נגזרת השורה התחתונה.

 

שושי דולב בן ארי, יועצת ומאמנת ניהולית, מלווה מנהלים לשיפור ביצועים אישיים ועסקיים.

ב- 2004 הקימה את  NASCAמתוך האמונה שהעסקי והאישי שלובים האחד בשני ומשפיעים על השורה התחתונה של כל חברה. בעלת נסיון עסקי עשיר – ניהול סטארטאפ בינלאומי, ניהול שיווק ופיתוח עסקי בבית תוכנה וכן ייעוץ בכיר ב- EY. shoshyd@nasca.co.il  / www.nasca.co.il