מה כן עובד? הגורם האנושי בהצלחת הסטארט אפ

נועה מץ, פסיכולוגית חברתית, מומחית באבחון והעצמת צוותי סטארט אפ, מייסדת חברת TeamDiligent 4,119
מה כן עובד?  הגורם האנושי בהצלחת הסטארט אפ

השאלה הרווחת ואולי המעניינת ביותר יזמים כיום (אחרי 'איך להשיג השקעה') היא למה סטארט אפים נכשלים ואיך לא נכנסים לסטטיסטיקה הכואבת והאכזרית של בית הקברות לסטארט אפים. בשנת 2014 בוצע ניתוח מרתק בחברת CBinsights , חברה האוספת ומנתחת מידע לשימוש תאגידי, במהלכו ביקשו מ-204 מייסדי סטארט אפים שכשלו לתאר את הסיבות לכישלונם. המשתתפים ייחסו בממוצע 45% מהסיבות לכישלון הסטראט אפ שלהם למימד הצוות ("הצוות הלא נכון", "חוסר הרמוניה בצוות", "היעדר מוטיבציה"). הסטטיסטיקה אכן מפתיעה, אך לא מדובר בטעות. הסיבה הרווחת לכישלון הסטארט אפ היא לא בהכרח היעדר ולידציה ולא שהקדמתם את השוק, אלא כנראה שהזנחתם את מימד הצוות בצורה כזו או אחרת - ויש הרבה דרכים לעשות את זה. אל תרגישו מיוחדים. כחלק מהמרדף העקוב מדם לקראת פיתוח המוצר, שיווקו, גיוס ההשקעה, התמודדות עם בירוקרטיות ומתחרים, רוב צוותי המיזמים פשוט שוכחים להשקיע במימד הכה חשוב - הצוות שלהם. המוחות הקודחים שאמורים להעיף קדימה את המוצר, האנשים שאיתם הם עובדים יום-יום, שעות ארוכות ובאינטנסיביות רבה.

זה מצחיק ואפילו קצת אירוני, שאם תשאלו את המשקיעים הגדולים בישראל איך הם בוחרים במי להשקיע, הם יטענו שעבודת הצוות היא החשובה להם ביותר ומהווה רכיב דומיננטי בתהליך קבלת ההחלטה. גיגי לוי-וייס, האנג'ל הפעיל והמקושר ביותר בישראל, הודה בהרצאתו לפני כשנתיים כי רעיון טוב בהחלט אינו מספיק על מנת לגרום לו לפתוח את הכיס ולהשקיע במיזם. לדבריו, 70% מהחלטתו האם להשקיע בצוות מושפעת מזהות הצוות: "בצורה חותכת אפשר לומר שרעיון מעולה עם צוות בינוני יעניין אותי הרבה פחות מצוות מעולה עם רעיון בינוני״.

לפני כשנתיים התמזל מזלי לפגוש את רותי שמחה, שותפה ומייסדת של קרן ויולה קרדיט, במסגרת תוכנית להעצמת יזמות נשית בה השתתפתי. מעבר לכך שמדובר באישה מעוררת השראה, שמחה היא בעלת 20 שנות ניסיון בהשקעות טכנולוגיות ואחראית לגיוסן של 4 קרנות שונות ו-20 אקזיטים. במהלך השיחה, שמחה העניקה לי ולשאר הנשים היושבות בחדר תובנות חשובות לגבי המידה בה היא שמה דגש על עבודת הצוות וההון האנושי במיזמים בהם היא בוחרת להשקיע. הרי שכל המיזמים והיזמים שמצליחים להגיע עד לפתח דלתה של שמחה הם מיזמים מעולים, בעלי פוטנציאל גבוה מאוד להצלחה טכנולוגית וכלכלית מסחררת. אז מה יש לאותם יזמים יחידי סגולה שזוכים לקבל את הכסף של ויולה קרדיט? התשובה של רותי שמחה לשאלותינו בנושא הייתה חותכת: ההחלטה מתקבלת על בסיס ההתרשמות שלה מההון האנושי - חברי הצוות. המיזם שיזכה בהשקעה הוא זה שהיזמים המרכיבים אותו משלימים אחד את השני מבחינת הכישורים, החוזקות והיכולות המקצועיות שלהם, מכבדים אחד את השני, מסונכרנים ומתקשרים זה עם זה הן ברמה המקצועית והן ברמה הבין-אישית. רק צוות בו נוכל למצוא את כל המרכיבים הללו, יצליח להכיל את ההצלחה והמינוף שמגיעים עם קבלת ההשקעה.

הנקודה החשובה העולה מדבריהם של רותי שמחה וגיגי לוי-וייס, היא שקיים מרחב שלם שאנחנו לא בהכרח מקדישים לו את הזמן והקשב הראוי. אותו המרחב הוא שיבסס את היכולת שלנו להביא לא רק מוצר טוב, אלא גם צוות מעולה שידחוף קדימה את המיזם ויפתח את המוצר בצורה פנומנלית. אנחנו נוטים לשאול 'מה לא עובד', אני מציעה שנתחיל לשאול מה כן עובד, מה עשו נכון אלו שהצליחו ואיך ייכנס גם המיזם שלנו לצד הנכון של הסטטיסטיקה.

מעוניינים לפנות לנועה למידע נוסף? לחצו כאן!