פיצוי תושבי הדרום: עובדים- יקבלו שכר, מעסיקים- פיצוי על הנזקים

2,542

ההסתדרות הגיעה להסכמה עם המעסיקים ומשרד האוצר, על פיצוי לעובדים ולמעסיקים בדרום עקב מבצע "עמוד ענן". מעסיקים יקבלו פיצוי רק לאחר ששילמו את שכר העובדים. ועדת הכספים תאשר תקנות לתשלום הפיצוי.

ההסתדרות הגיעה להסכמה עם לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים ועם רשות המיסים במשרד האוצר, על מתווה לתשלום פיצוי לעובדים ומעסיקים בדרום שנפגעו כלכלית עקב ימי הלחימה במבצע "עמוד ענן" שהסתיים לאחרונה.

ועדת הכספים של הכנסת תקיים דיון בנושא והיא צפויה לאשר את התקנות, על-פי המתווה שהוסכם, שיאפשרו את תשלום הפיצוי. לאחר האישור בוועדת הכספים צפויים הצדדים: ההסתדרות, לשכת התיאום ורשות המיסים לחתום על ההסכם. משרד התמ"ת ירחיב את הוראות ההסכם בחקיקה.

יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן, שניהל את המו"מ, אמר כי "אני מברך את כל מי שעסק במו"מ שהחל כבר בתחילת הלחימה. הדיון היה ענייני ומהיר כך שהעובדים בדרום ומעסיקים יוכלו לקבל את הפיצוי כמה שיותר מהר ולא ייפגעו פעמיים".

על-פי המתווה יקבלו פיצוי עובדים שבטווח עד 7 ק"מ מגבול רצועת עזה שלא עבדו עקב הנחיית פיקוד העורף. עובדים שמתגוררים עד 40 ק"מ מגבול רצועת עזה יקבלו גם הם פיצוי. הפיצוי יינתן לעובד אחד במשפחה, שלה ילדים עד גיל 14, והוא נאלץ לשהות עם הילדים עקב סגירת מוסדות החינוך בהוראת פיקוד העורף.

הממונה על השכר והמעסיקים ינחו את מקומות העבודה במגזר הציבורי והעסקי לשלם את השכר לעובדים לפי המתווה שנקבע. לאחר תשלום השכר יוכלו המעסיקים לבקש פיצוי מהמדינה בגין נזקים. הפיצוי יינתן לפי אחד משלושה מסלולים, בהתאם לבחירת בעל העסק: מסלול לפי שכר העובדים, מסלול לפי מחזור ומסלול לפי הוצאות.

בהסתדרות מדגישים כי מעסיק שלא ישלם את שכר העובדים לא יוכל לקבל את הפיצוי. ניסקורן אומר "יש התניה ברורה בין שכר העובדים לפיצוי שמקבל המעסיק. לכן מי שרוצה לקבל, בצדק, את הפיצויים לא יוכל שלא לשלם את שכר לעובדים".