מריחים את הבחירות- הגדלת נקודות הזיכוי להורים צעירים

רו"ח חופית יוסף, קבוצת גוברמן 2,918
מריחים את הבחירות- הגדלת נקודות הזיכוי להורים צעירים

מגיע לכם עוד נקודות זיכוי שהמשמעות שלהן היא תוספת של אלפי שקלים בשנה לשכר הנטו שלכם. 
בתאריך ה- 03/05/2017 אישרה ממשלת ישראל את תוכנית משרד האוצר להגדלת נקודות הזיכוי הניתנות להורים צעירים עובדים.
תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר להגדלת שכר הנטו התגבשה באפריל 2017. מטרת התוכנית על פי מחבריה היא לעודד יציאה לשוק התעסוקה. כמו כן התוכנית עוסקת בהפחתת המכסים על ביגוד, הנעלה ומכשיר סלולר, בסבסוד צהרונים (ככל הנראה לאור מחאת מחירי הצהרונים ברשת וחוסר היכולת של משרד האוצר להשפיע ברמה המוניציפלית על מקור הכנסה נוסף של רשויות מקומיות דרך מחירי הצהרונים). סבסוד זה אמור לאפשר לנשים עובדות לחזור לעבודה לאחר חופשת ההורות. משפחות רבות חוות את אותה הדילמה לאחר הלידה. לא אחת עלות טיפול בילד, אם באמצעות מטפלת או יותר מאוחר עם התבגרותו באמצעות צהרונים, ולעיתים מדובר ביותר מאשר ילד אחד, הופכת את יציאת האם לעבודה ללא כלכלית בעליל, בוודאי בטווח הקצר. אליבא ד'משרד האוצר באמצעות התוכנית, ההכנסה הפנויה של המשפחות העובדות תגדל, ומעמד הביניים שמהווה את עמוד השדרה של החברה הישראלית יתחזק.
הפרק הראשון המופיע בתוכנית נטו משפחה הינו נושא נקודות הזיכוי להורים צעירים, ריכזנו עבורכם את המידע העיקרי על מנת שתוכלו להבין בכמה ואיך אתם תהנו מההטבה בגין הגדלת נקודות הזיכוי.
 
 
 
רשות המיסים העבירה הנחיות לניהול השכר במשק הישראלי ליישום הרפורמה בנקודות הזיכוי כבר בשכר של חודש יוני 2017. יישום הרפורמה הינו רטרואקטיבי מחודש ינואר 2017. המשמעות הינה שחודש יוני יספוג את כל ההטבה בגין נקודות הזיכוי עבור חודשים ינואר ועד יוני כולל.
אישה שיולדת בשנות המס 2017 ו/או 2018 באפשרותה לדרוש מהמעסיק להעביר את נקודות זיכוי בגין שנת הלידה עבור כל ילד לשנת המס העוקבת באמצעות טופס 116ד' בקשה לדחיית נקודות זיכוי/ניצול בגין ילדים שנולדו בשנות המס 2017 ו/או 2018 המופיעה באתר מס הכנסה ולהגישה למעסיק.
לדוגמא היולדת ילדה ב- אוגוסט 2017 ויוצאת לחופשת לידה, בהנחה והיא תנצל את כל ה- 26 שבועות המגיעות לה לפי חוק ביטוח לאומי (15 בתשלום מלא והיתר ללא תשלום), היולדת תחזור למעגל העבודה רק ב- חודש פברואר 2018. שנת 2018 היא שנה לאחר שנת הלידה כלומר בין 1 ל- 6 שנים ולכן בשנה זו היולדת תקבל 2.5 נקודות זיכוי וכביכול תאבד את הזכאות לקבלת נקודות זיכוי של 1.5 עבור שנה שלמה שהיא שנת הלידה. אם היולדת תחליט לדחות את קבלת נקודות הזיכוי לשנה העוקבת, שנת הלידה תהיה שנת 2018 וכך למעשה היא תהנה מנקודות הזיכוי המגיעות לה עבור שנת הלידה.
בסופו של דבר זה בהחלט משתלם יותר ליולדת לדחות את קבלת נקודת הזיכוי עבור שנת הלידה לשנה העוקבת וליהנות מההטבה. בואו נקווה שיהיה ניתן לדחות את נקודות הזיכוי לשנת המס העוקבת באופן קבוע ולא רק בשנתיים הקרובות.
כמו כן בתוכנית נטו למשפחה:

  • פרק 2 סבסוד צהרונים - הורים עובדים ייהנו ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. המדינה תסבסד את התשלום בגין הצהרונים באופן שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. נכון להיום התשלומים עבור צהרונים נעים בין 900 ₪ ל- 1,300 ₪ בחודש, הסבסוד ינוע בין 150 ₪ ל- 350 ₪ בחודש בהתאם לאשכול הסוציו אקונומי בה גרה המשפחה.
  • פרק 3 הגדלת מענק העבודה - במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של עובדים ברמות שכר נמוכות של עד כ- 5,000 ₪ משרד האוצר ייתן כ- 495 ₪ בחודש הן לגברים והן לנשים אשר הורים לילד אחד או שניים וכ- 720 ₪ בחודש להורים עם שלושה ילדים ומעלה. המהלך צפוי ליצור תמריץ להשתתפות בשוק העבודה ולשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות.
  • פרק 4 הפחתה וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר. בהתאם לתוכנית, ייבוא נעליים ומכשירי סלולר יעשה בפטור מלא ממס ואילו המכס על ביגוד עבור ילדים ירד ל- 3% בלבד. פעולות אלה אליבא ד'משרד האוצר יפחיתו את יוקר המחיה בעיקר לדבריהם עבור השכבות החלשות ויגבירו את התחרות.

נושא חדש שמתעורר, נושא שכואב לכל הורה והוא הפער בין חופשות הילדים מול חופשות ההורים בואו נקווה שגם פה יהיה שינוי לטובה. אבל זה כבר כולל ארגוני מורים וועדי עובדים חזקים אז אל תצפו ליותר מידי.