סין- נוטריון חשוב שלי *

עו"ד מיכל צחורי, שותפה, משרד עו"ד שבלת ושות' ** 3,203
סין- נוטריון חשוב שלי *

נוטריון ציבורי סיני הינו פונקציה חשובה במערכת המשפט הסינית וככזו שיש לגייסה לעניינכם
 
בחדרון אפרורי קטן בשנגחאי, הדור בערמות מסמכים, מחשב וחלון סורגים המזכיר בית-כלא, ישבתי עם חברתי עורכת הדין הסינית ג'יא, במשך שעה שלמה, ובריכוז רב עקבנו אחר הפקיד השקדן 'מעתיק' ו'מדביק' מלל למסמך וורד. לא, זה לא היה במסגרת קורס על נפלאות תוכנת האופיס, כי אם במסגרת הליך התנגדות לגניבת קנין רוחני בסין. בעיון רב ישבנו ועקבנו אחר חיפוש תכתובת המייל שתסייע ללקוח להרים את נטל ההוכחה הנדרש לשם הגנה על קניינו הרוחני בסין. לאחר כשעה של איתור מיילים, העתקתם, הדבקתם והדפסתם נחלנו הצלחה! ההליך הסתיים ובעוד שבוע ימים יהיה בידינו גונג-ג'נג-שו הוא הוא ספר הנוטריון המיוחל.
 
כשאתם חושבים על אימות נוטריוני וודאי עולה בראשכם מסמך חבוק סרטון אדום ועליו חותמת שעווה אדומה ואצילית, ובו אימות חתימה או אימות תרגום. לא כך בעניינינו; מסמכנו המיוחל אינו מסמך נוטריוני המאמת מקוריות חתימה, או מהימנות תרגום. עסקינן במסמך משפטי חשוב, אשר יאפשר ללקוחנו להשיב לחיקו את קניינו הגנוב.
 
בתי משפט סינים מייחסים חשיבות עליונה למסמכים, וחשיבות מועטה לעדויות בעל פה. מחלוקות נבחנות על ידי פאנל שופטים הקורא כל מילה ומילה במסמכים המוגשים על ידי הצדדים, אך לרוב לא שומע עדויות בעל פה. חשיבות המסמכים כה רבה, והיכולת לזייפם כה פשוטה, עד כי נדרש גורם חיצוני, מהימן ובלתי תלוי, שיתן גושפנקא למסמך הכתוב, או ש'יתסמך' (לא יסתמך) פעולה שאינה בכתב.
 

במה עסקינן? נניח שאתם רוצים להוכיח כי יצרן כלשהו מחקה מוצרכם ולא די בכך אלא שהחצוף מוכר המוצר קבל עם ועדה במרכולים. האם תוכלו להוכיח זאת על ידי ביקור במרכול, קניית המוצר, תיעוד התהליך בווידאו והגשת חשבונית הקנייה? לא בסין! בסין על מנת שהראייה תזכה למלוא כובד המשקל יש להשתמש בשירותיו של נוטריון ציבורי שיובל  אחר כבוד אל המרכול הסמוך, יסייע בשליפת המוצר המזוייף מהמדף, יצפה בעת התשלום בקופה וקבלת החשבונית, וישוב למשרדו כשהוא חמוש במוצר, בקבלה ובתוכנית כתיבת ספר-נוטריון אשר ישמש ראיה עיקרית במשפט הפרת הקנין הרוחני.
 
ומה בענייני מסחר מקוון? אתם רוצים להוכיח שפלטפורמת מסחר מקוון מוכרת מוצרכם ללא רשותכם או לחילופין מוכרת מוצר המזייף את מוצרכם? אנא סורו אל משרד הנוטריון המקומי בסין, התכנסו סביב מחשבו ובצעו הרכישה ממחשב זה. כל שלב ושלב בתהליך יתועד באמצעות לחצן העתק-מסך והדבקת המסך למסמך וורד. לבסוף, אחרי שתשלמו על המוצר ותקבלו אישור עסקה, יופק עבורכם ספר עב קרס ובו הראיה הדרושה להוכחת גניבת הקנין הרוחני.
 
נוטריון ציבורי הינו פונקציה חשובה במערכת המשפט הסינית וככזו שיש לגייסה לעניינכם, לנתבה לערוץ הרצוי לכם ולמצותה כך שתסייע לכם לקבל יומכם בבית המשפט בסין. מדיינים זרים רבים, שאינם שגורים ברזי ההדיינות הסינית, מפגינים חוסר סבלנות ואי אמון במערכת ובתהליך, תוך תחושה שיוכלו להחיל הידוע והמוכר להם ממערכת המשפט בארצם, על מערכת המשפט הסינית. ולא היא! כידוע, ברומא נהג כרומאי, ובסינית רו-שיאנג-סווי-סו, ולכן, במידה ונקלעתם לליטיגציה בסין, נישמו נשימה עמוקה, פיתחו אוזנכם ולבכם לעצות המומחים, וצעדו עמם יד ביד בדרך המותווית על ידם. צעידה משותפת שכזו תלמדכם כי בסין, מאחורי החלטות וכללים יש הגיון, גם אם אינו בהכרח הגיונכם הפרטי, הזר, וכן כי התדיינות בבית משפט סיני אינה 'מקח וממכר בשוק', כפי שזרים שניכוו עשויים ללחוש באוזנכם, כי אם פעולה מקצועית אשר, אם מנוהלת כשורה תביא לחשיפת הצדק.
 
-------------------------------

 
*פורסם לראשונה במידעון של משרד עורכי דין שיבולת 20 נובמבר 2015
 **הכותבת הינה עורכת דין מוסמכת בישראל ובניו יורק, שותפה בפירמת שבלת ושות', ומנהלת משנחאי את פרקטיקת סין