כיצד למקסם את הפוטנציאל

כיצד למקסם את פוטנציאל החזר המע"מ של חברות ישראליות הפועלות באירופה ובמזרח הרחוק

עדי מוג'ה, מנהלת שיווק, יורו ואט 2,252
כיצד למקסם את הפוטנציאל

כלל האצבע הבסיסי של יורו ואט קובע כי אם אתם מנהלים פעילות עסקית כלשהי בחו"ל – סביר להניח שאתם זכאים להחזר מע"מ: השתתפות בתערוכות בינלאומיות, קיום ימי עיון והכשרה לצוות או ללקוחות בחו"ל, נסיעה למטרת עסקים – כל אלה עשויים להתברר כמקורות להחזרי מע"מ בהיקף מפתיע. 
 
בדיקה אחרונה שנערכה בקרב כאלפיים חברות בישראל המנהלות פעילות עסקית בחו"ל העלתה נתונים חד משמעיים: כ-25% בממוצע מהוצאות פעילות עסקית בחו"ל עשויים להיות כסף נחסך, הסיבה היחידה שהם כסף אבוד- היא חוסר מודעות.

לעתים, חברות הפועלות בחו"ל אינן מודעות לעובדה שמס הערך המוסף, המע"מ, הוא מס ניטראלי מבחינה עסקית, משמע- רק הצרכן הסופי משלם אותו ולכן הן לא צריכות לשאת בהוצאותיו ואף יכולות לתבוע את החזרתו. תביעה חזרה של מס הערך המוסף, הוא עניין משמעותי להפיכת הוצאות הפעילות העסקית של חברה בחו"ל להכנסות. 25% של חסכון שיכול להיות מתורגם להחזר בפועל של מאות ועד ומאות אלפי יורו כתלות בהיקף הפעילות.
 
מה זה אומר בפועל? על מה מגיע לנו החזר?  כמה דוגמאות מפתח: השתמשתם בשירותי מלונות ושירותי הסעה והסעדה? מגיע החזר מע"מ. השתתפתם בכנס מקצועי או בתערוכה שיווקית באירופה? ישנו החזר מע"מ על ההוצאה, נשאתם בהוצאות שיווק לרבות עלויות של סניפים ייצוגיים בחו"ל ו/או עמלות סוכני מכירות? אפשר לתבוע את ההוצאה . השתמשתם במכוני מחקר ? שילמתם לספקים מקצועיים? נשאתם בהוצאות לוגיסטיקה או בהוצאות שימוש בשירותי תקשורת ו/או בחוות שרתים? מגיע לכם החזר. וזה רק על קצה המזלג –המסר הוא ברור אפשר להפוך הוצאות על פעילות בחו"ל להכנסות.
אז איך מתחילים? כיצד תדעו אם אכן החברה שלכם זכאית להחזרי מע"מ? הנה רשימת כללים שיעזרו לכם לבדוק ולהיערך לקראת מיצוי זכויותיכם.

  • נסיעות עובדי חברה לאירופה ולמזרח הרחוק – בחברה שלכם היקף נסיעות משמעותי לארצות אירופה  ולמזרח הרחוק. במקרה כזה, ייתכן ואתם זכאים להחזר. יש לוודא כי כל עובד הנשלח לנסיעת עבודה, מקפיד על קבלה ושמירה של חשבוניות מקור (כולל שם חברה מלא + כתובת) וכן קבלות בגין הוצאות אש"ל, תחבורה, אירוח, וכו'.
  • ספקים עסקיים / שירותים מקצועיים – אתם עובדים מול נותני שירות מקומיים באירופה? רוב נותני השירות  בחו"ל אמנם לא מחייבים במע"מ, אך מומלץ לבדוק את תנאי ההתקשרות מראש, כמו גם את הזכאות להחזר. לעיתים, עבודה מקדימה מול ספק, יכולה להוביל לביטול חיוב המע"מ בעת הנפקת החשבונית ובכך - לחיסכון ניכר בעלויות.
  • תשלומי מע"מ בשילוח סחורה לחו"ל – החברה שלכם נוהגת למשל, לשלח ציוד יקר ערך לצורך הדגמות  בתערוכות? במקרים אלו, יש להיערך מראש למשלוחים. חובה לאפיין את המשלוחים בתנאי מכר אשר יוצרים חשיפה לתשלומי מע"מ במדינת היעד.
  • הפן הטכנולוגי – חברות המשתמשות במערכת החזרי נסיעות עובדים ממוחשבת ומערכות ERP זוכות, בקלות יתרה, לשקיפות מלאה לפוטנציאל החזרי המע"מ ומקסום החיסכון.
  •  תכנון מודלים של פעילות אל מול חברות בנות ומפיצים בחו"ל – יש לבנות תהליך עבודה נכון בהתקשרויות  עם ספקים עסקיים תמיד, אך בפרט כאשר ישנה חברת בת במדינה נוספת, על מנת לצמצם את החשיפה לתשלומי המע"מ. על ניתוב ההוצאות להתבצע בהתאם למודל עבודה שהוגדר מראש, תוך הכרת החקיקה באותה מדינה, ותוך הבנה של המעמד המשפטי/ מיסויי של הגורם המקומי באותה מדינה.

מבולבלים? צרו עמנו קשר עוד היום, ונעמוד לרשותכם בכל הנוגע לסוגיות מיסוי עקיף וחסכון.
יורו ואט היא חלק מקבוצת VAT IT העולמית, מובילה עולמית בתחום החזרי המע"מ ומיסוי עקיף. 
לתאום פגישת ייעוץ ובירור בנושא סוגיות מע"מ שונות 03-5757305