הפכתם לבעלי שליטה בחברה? חיוני שתדעו על חובת דיווח למס הכנסה

89

החוק ברור, חד ומקיף: כל נישום תושב ישראל, המחזיק בעקיפין או בישירין ב-10% ומעלה מחברה ישראלית או חברה הרשומה בחו"ל חייב להגיש דוח הכנסות שנתי.
הפכתם בעלי שליטה? לקחתם על עצמכם מגוון חובות חדשים. לא משנה אם אתם שכירים או עצמאיים, מהיום אתם חייבים בדוח הכנסות שנתי, ומעתה גם תצטרכו להגיש הצהרת הון בזמנים הנהוגים (שנה לאחר שינוי הפיכתכם לבעלי שליטה, ולאחר מכן בכל 3-10 שנים). 

החוק ברור, אבל לצערנו, לא כולם מכירים את החוק מספיק טוב. וכמו שאנחנו יודעים היטב, אי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש. על פניו ברגע שהופכים לבעלי שליטה, סוג התיק של הנישום משתנה (לסוג תיק 30), והודעה אמורה להגיע ממס הכנסה על חובת הדיווח. לפעמים מקבלים הודעה והדברים מסתדרים על הצד הטוב, אך לעיתים ההודעה מבוששת לבוא, וההפסד בזמן וכסף הופך למוחשי.  כך שלא פעם בצוות Private של גוברמן אנו נתקלים בבעלי שליטה שאינם מודעים לחובה הזו, וסופגים קנסות יקרים. 

לא פעם קרה גם שנתקלנו באנשים שהחזיקו בשליטה בחברה בשווי של פחות מ- 10%, אך הם לא השכילו לדעת שאם יש להם אח או אחות שמחזיקים באחוזים נוספים ויחדיו הם חוצים את רף 10 האחוזים, השניים חייבים בדיווח. 

מדוע חייבים בדיווח?

המטרה של החוק וחוסר הגמישות די ברורה. מבחינת מס הכנסה בעלי השליטה האלה יכולים לבוא במגע ישיר עם הכנסות, וחשוב למוסד לוודא שהם אינם מעלימים הכנסות. בדיוק כמו עצמאיים הם מציבים את בעלי השליטה תחת זכוכית מגדלת. 

החשיבות של התייעצות עם יועץ מס

למעבר לסטטוס של בעל שליטה יש משמעויות מעבר לדיווח השנתי, והנישום לוקח על עצמו חובות שבדרך כלל כשכיר לא יהוו גורם משמעותי. לדוגמא, מכירה של מניות ברווח גדול יכולה לייצר אירוע מס משמעותי. דוגמא נוספת היא שכירים שהתרגלו להשכיר דירה וליהנות מהכנסות ללא מיסוי, ולפתע נדרשים להצהיר על ההכנסות האלה ולהביא לחבות מס משמעותית. יועץ מס של Guberman Private יכול לסייע להיערך בהתאם, לשקול את התמונה המלאה, ולקבל החלטות חיוניות.
 

גם בעלי שליטה על חברות שרשומות בחו"ל עלולים לא להכיר את התקנות הייחודיות להם, כאשר הם חייבים לצרף לדוח טופס 150 שמסייע למס הכנסה להבין את מבנה החברה בחו"ל, מכיוון שאין לו גישה לנתונים לחברות אלה. 

כל אלה מהווים גורמים משמעותיים שיכולים להשפיע על רווחיות ההשקעה והאחזקה. 

תקציר חובות הדיווח

דיווח על בעלות במניות - בעלי שליטה חייבים לדווח לרשות המסים על כל שינוי בחזקת המניות שבידיהם. זה כולל רכישות, מכירות והעברות של מניות.

הצהרת הון - בעלי שליטה נדרשים למלא הצהרת הון שנתית, שמפרטת את כלל הנכסים וההתחייבויות שלהם.

 דיווח על שכר והטבות - כל הטבות שבעלי שליטה מקבלים מהחברה צריכות להיות מדווחות כהכנסה.

דיווחי עסקאות עם קשרים - עסקאות בין החברה לבין בעלי שליטה או בני משפחתם חייבות להיות מדווחות ולעמוד בדרישות החוק הקפדניות ביותר של שקיפות והוגנות.

 Guberman Private  - היועצים האישיים שלכם לעולמות המס
היא חברה מובילה המספקת שירותים פיננסיים מקצועיים, וייעוץ מס לעצמאיים, בעלי שליטה ושכירים חייבים. בעזרת צוות מומחים מנוסה והשימוש בטכנולוגיות מתקדמות, Guberman Private מספקת פתרונות מותאמים אישית לצרכים הייחודיים של כל לקוח, ומבטיחה ניהול חשבונאי ומס יעיל, שקוף ובקפדנות. השירותים כוללים הנהלת חשבונות, דיווחים שוטפים, ניהול כספים, תכנון פיננסי מותאם אישית, וייצוג מול רשויות המס. Guberman Private מתחייבת לספק ללקוחותיה ביטחון פיננסי ונפשי, תוך שמירה על התאמה מלאה לחוקים ולתקנות הנוכחיים, מה שמאפשר ללקוחות להתמקד בצמיחה ובהצלחה של עסקיהם.