תקופות של חוסר וודאות

דן ארידור 873

לומר ש 2023 היא שנה מזעזעת במיוחד לישראל לא תהיה הגזמה. קשה לנו לחזות את 2024 גם בשל העימות האפשרי בחזית הצפונית. במקביל לטרגדיה האנושית האזרחית והצבאית הישראלית, שנת 2023 מאופיינת גם בשינוי דרמטי גלובלי בשל הכנסת טכנולוגיית ה AI לסביבה העסקית. ישראל ושוק העבודה עוברים משבר כפול בשל הנסיבות ובעוצמה גבוהה.

ניתן לכתוב רבות אודות ההשפעה של טכנולוגיית ה AI לחיינו. אחד ההיבטים היסודיים שפחות מדוברים אבל הם כבר עם השפעה עצומה הוא ההבט המדעי והתווך המדעי.

לפי ד״ר תומר סיימון, המדען הראשי של מייקרוסופט ישראל, המדע עצמו עובר מהפכה שקטה אבל יסודית. לטענתו הגם שהשימוש בטכנולוגיה הזו אמור להביא למדע יעיל ואמין יותר, נטול הטייה אישית, הוא גם טומן בחובו סיכון יסודי לעצם ההליך המדעי עצמו. לדברי ד״ר סיימון, הסתמכות רבה מידי על AI בהליכים מדעיים, עלולה להביא גם לשחיקה ביכולות החקר העצמאיות שהן ביסודות ההליך המדעי.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00146-022-01544-6

ד״ר יפה שיר רז,ֿ עיתונאית הבריאות הותיקה והמעולה, מאירה הבט בעייתי אחר בהקשר של טכנולוגיית ה AI. כותבת ד״ר שיר-רז אודות הונאה מאסיבית שהתגלתה בכתבי עת מדעיים על פי פרסום של המגזין Nature.

https://rtmag.co.il/culture-and-education/more-than-10k-papers-retracted-from-scientific-journals-2023

כותבת ד״ר שיר רז: ״שימוש ב-AI לכתיבת מאמרים/מחקרים הוא בעיה שהופכת להיות שכיחה יותר ויותר. זיהויה מתאפשר תודות לעובדה שהמודלים האלו עדיין אינם מסוגלים לעתים קרובות לייצר במדויק את השפה הטכנית והמתמטית הרלוונטית״.

ככל הנראה עם השיפור בטכנולוגיה הזיופיים יהיו טובים יותר. נקווה שגם היכולת לזהות אותם תשתפר.

כאמור, מעבר לשינוי היסודי העסקי, ישראל חווה טרגדיה ומאמץ מלחמתי חסר תקדים שמשפיע עמוקות על החברה והמשק הישראלי. תקופות של חוסר וודאות, כגון מלחמות, יכולות להיות סיכון וגם הזדמנות ליזמים. כאשר התקופות הללו באות גם עם שינוי טכנולוגי יסודי הן יכולות להוביל לירידה בביקוש למוצרים ושירותים מסוימים, ולקשיים בגיוס כספים. מצד שני, הן יכולות גם ליצור הזדמנויות חדשות, כגון בתחומי הביטחון, הבריאות והטכנולוגיה.

סיכונים ליזמים בתקופת מלחמה

  •     ירידה בביקוש למוצרים ושירותים מסוימים: במהלך מלחמה, אנשים נוטים להתמקד בצרכים הבסיסיים שלהם, כגון מזון, מחסה ובריאות. כתוצאה מכך, הביקוש למוצרים ושירותים אחרים, כגון מוצרי צריכה מותרות, עשוי לרדת.
  •     קשיים בגיוס כספים: במהלך מלחמה, הבנקים עשויים להיות זהירים יותר בהלוואות כספים, ומשקיעים עשויים להיות פחות מעוניינים להשקיע בעסקים. כתוצאה מכך, ליזמים עשוי להיות קשה יותר לגייס את הכספים הדרושים להקמת או התרחבות של עסקים.
  •     אי יציבות פוליטית: מלחמה עלולה לגרום לאי יציבות פוליטית, מה שעלול להקשות על יזמים לקבל אישורים ורגולציות.

הזדמנויות ליזמים בתקופת מלחמה

  •     גידול בביקוש למוצרים ושירותים בתחומי הביטחון, הבריאות והטכנולוגיה: מלחמות דורשות פיתוח של טכנולוגיות חדשות בתחומי הביטחון, הבריאות והטכנולוגיה. כתוצאה מכך, ישנן הזדמנויות ליזמים בתחומים אלו.
  •     יצירת מוצרים ושירותים חדשים: מלחמות עשויות להוביל ליצירת מוצרים ושירותים חדשים, המתאימים לצרכים החדשים שנוצרים במהלך המלחמה. לדוגמה, במהלך מלחמת העצמאות, פותחו מערכות נשק חדשות, כגון פצצות מרגמה ופצצות מצרר.
  •     שינויים בהרגלי הצריכה: מלחמות עשויות להוביל לשינויים בהרגלי הצריכה של אנשים. לדוגמה, במהלך מלחמת המפרץ, אנשים החלו לרכוש יותר מזון מיובש ושימורים.

דוגמאות היסטוריות

בארצות הברית, לאחר מלחמת העולם השנייה, הייתה תקופה של צמיחה כלכלית משמעותית. חלק מהגורמים לצמיחה זו היו השקעות ממשלתיות בתחומי הביטחון והתשתיות, וכן העלייה בביקוש למוצרים ושירותים חדשים, כגון מכוניות וטלוויזיות.

בישראל, לאחר מלחמת ששת הימים, הייתה תקופה של התפתחות טכנולוגית משמעותית. חלק מהגורמים להתפתחות זו היו הצורך בהגנה מפני איומים ביטחוניים, וכן העלייה בהשקעות ממשלתיות במחקר ופיתוח.

הלוואי ו- 2024 תהיה טובה הרבה יותר מ 2023ֿ, שהחטופים יחזרו בשלום לביתם, לביטחונם של חיילי צה״ל ולשקט ובטחון בגבולותינו ובארצנו.