למה להשקיע בקשרי משקיעים דווקא עכשיו

איריס גולני, מנהלת את הפורום הישראלי לקשרי משקיעים (IIRF) באיגוד החברות הציבוריות 789

מה זה בכלל קשרי משקיעים? מדוע חשוב להשקיע בקשרי משקיעים גם בחברה פרטית ועד כמה פעילות קשרי המשקיעים חשובה, במיוחד בימים אלו של מלחמה ואי וודאות בשווקים המקומיים והבינלאומיים.

מאת: איריס גולני

חברה ישראלית אשר בוחרת לגייס הון על ידי הנפקה (IPO), תהליך בו החברה מציעה לראשונה את מניותיה באמצעות רישום למסחר בבורסה בתל אביב או בבורסות מובילות בעולם, במטרה לממן ולקדם את הצמיחה העסקית של החברה, בוחרת בתהליך מורכב ולעתים ארוך.

צעד זה, של מעבר מחברה פרטית לחברה ציבורית הינו משמעותי ובעל מגוון רחב של השלכות פיננסיות וניהוליות, החברות נדרשות לאמץ כללי משחק חדשים, חלקם נובע מכללים הקבועים בחוק אך לא רק.

בתהליך זה נדרשת החברה להערכות ארגונית נרחבת במגוון הבטים, השינוי המרכזי שהחברה נדרשת לאמץ היא התפיסה הארגונית לשקיפות והאמינות של החברה וההבנה שהמשקיעים, ציבור המשקיעים ושוק ההון הינם בעלי עניין אסטרטגיים עבור החברה. ההתנהלות מול המשקיעים - השותפים החדשים של החברה, שוק ההון והציבור דורשת תשומת לב, הערכות אסטרטגית, הבנה מקצועית והשקעה בקשרי משקיעים

מה זה בכלל קשרי משקיעים? מדוע חשוב להשקיע בקשרי משקיעים גם בחברה פרטית ועד כמה פעילות קשרי המשקיעים חשובה, במיוחד בימים אלו (אבל, לא רק) של מלחמה ואי וודאות בשווקים המקומיים והבינלאומיים.

המונח קשרי משקיעיםאנגלית: Investor relations, או בראשי התיבות IR)

פעילות קשרי משקיעים Investor Relations מקצועית מיועדת לחזק את תפישות שוק ההון באשר לערך הכלכלי הטמון בחברות ציבוריות, תוך הבטחת שקיפות בהתנהלות ובמסרי החברה כלפי המשקיעים בחברה וקהילת שוק ההון . חברות ציבוריות רבות ממנות מנהל קשרי משקיעים (Investor Relations Officer או IRO), שבאחריותו לנהל את פעילויות ה-IR של החברה. מנהל ה-IR מייצג את החברה מול שוק ההון , ושומר על קשר עם אנשי מקצוע בשוק ההון ועם משקיעים אחרים, אשר מבקשים לדעת יותר אודות החברה.

פעילות קשרי משקיעים אסטרטגית ומוסדרת עשויה לתרום לנאמנות המשקיעים גם בתקופות משבר, להגדלת סחירות המניה כך שישקף ערך החברה, הגדלת בסיס המשקיעים של החברה גם למשקיעים בינלאומיים.

כאשר התחרות על תשומת הלב של המשקיעים גוברת, וכאשר חברות רבות מרחיבות את פעילותן הבינלאומית ושואפות לגייס משקיעים פוטנציאליים בשווקי ההון הגלובליים. הנהלות רבות מתלבטות כיצד להרחיב ולמקד את פעילות קשרי המשקיעים שלהן באופן מקצועי ויעיל .

אין ספק, שעבודת קשרי משקיעים מקצועית המבוססת על אסטרטגיה ותכנון מקצועי חשובה היום יותר מתמיד בעצם מנהלי קשרי המשקיעים עומדים בפרונט מול בעלי העניין המרכזיים של החברה ומנהלים את התקשורת באופן ישיר מולם ומשמשים כשגרירי החברה מול גורמי שוק ההון וגם של משקיעים מול מנהלי ועובדי החברה

משימות עיקריות בניהול הקשר מול המשקיעים:

בניה וחידוד הנראטיב וחזון של החברה יחד עם ההנהלה כדי לשמר ולחזק את הקשר עם משקיעים קיימים ולמשוך ולאתר משקיעים פוטנציאליים חדשים, הבנת שוק ההון ומיקומה ומיצובה של החברה בשוק ההון שמירה על קשר רציף עם משקיעים ואנליסטים, התאמת המסרים של החברה לאירועי שוק הון שונים וליווי מקצועי של תהליכי הנפקה וגיוסי הון (Road Shows), ו"תרגום" הדוחות הכספיים והתאמת המסרים של החברה לשוק ההון.

מדוע חשוב להשקיע בקשרי משקיעים גם בחברה פרטית

חברות סטארטאפ וחברות פרטיות אשר בוחרות לגייס הון ממשקיעים פרטיים, מבינות את הצורך לנהל באופן מוסדר את הקשר מול המשקיעים הקיימים והמשקיעים הפוטנציאליים. הפרקטיקה הנפוצה ביותר היא בקרנות הון סיכון, אשר רואות במשקיעים בעלי עניין אסטרטגיים ושותפים. בניהול הקשר מול המשקיעים בחברות פרטיות נדרשת תפיסה אסטרטגית: כשם שחברה לא יכולה להתקיים ללא ניהול קשרי לקוחות וגיוס לקוחות חדשים, כך גם בקשר מול המשקיעים. חברות פרטיות מחויבות פחות לכללים רגולטורים של שקיפות ודיווח, אך ככל שיאמצו כללי התנהלות ודיווח  ברורים והעברת מסרים באופן שקוף ושוטף מול קהילת המשקיעים, ההערכה העסקית לחברה תצמח וכך גם תוצאות עסקיות, אפשרויות גיוס הון נוספות ותמיכת המשקיעים גם בימים "קודרים" יותר.  

קשרי משקיעים בימי מלחמה – מרכיב משמעותי בהישרדות, התרחבות וצמיחה גם בתקופות משבר

בימים אלו, של אתגרים רבים וחוסר וודאות עסקית וכלכלית במשק הישראלי, אי ודאות גלובליות והשלכות רבות גם בזירה הבינלאומית, מנהלי קשרי המשקיעים, עובדים בקו החזית של החברות מול קהילת המשקיעים. עבודתם המקצועית ופעילותם השוטפת חשובה מאוד להצלחת החברות. גיוס הון בימים אלו הינה משימה מורכבת כשלעצמה, יחד עם זאת ארגונים שישכילו וישקיעו בקשרי משקיעים, בגיבוש מדיניות ואסטרטגיית קשרי משקיעים קבועה עשויות להתמודד בהצלחה עם אתגרים אלו בטווח הקצר ובטווח הארוך.

פעילות קשרי משקיעים קבועה מאפשרת לחברה להתמודד טוב יותר עם משברים. חברות המחזיקות במערך מיומן של קשרי משקיעים יכולות לשלוט באופן העברת המידע למשקיעים והכיסוי התקשורתי שלהן, מה שמסייע להן להתמודד ולתקשר את המידע גם בעיתות משבר. פתיחות, שקיפות ואמינות הבאים לידי ביטוי בעבודת קשרי משקיעים טובה, שומרים על אמון המשקיעים גם בזמנים קשים ואף מייצרים הזדמנויות לחיזוק הקשר מול קהילת  המשקיעים.

*הכותבת, איריס גולני, מנהלת את הפורום הישראלי לקשרי משקיעים (IIRF) באיגוד החברות הציבוריות. הפורום מקיים באופן קבוע מפגשים, וובינרים ועדכונים מקצועיים למנהלים בחברות ישראליות אשר עוסקים בקשר מול משקיעים. כמו כן, הפורום עורך כבר בפעם ה- 9 , את קורס קשרי משקיעים – הלכה למעשה, הקורס הראשון והיחידי בישראל המסייע למנהלים בחברות להכיר וללמוד אודות תחום קשרי המשקיעים. לפרטים נוספים: iris.golani@gmail.com