שלושה שלבים להנפקה מוצלחת

חיים מסר, מנכ"ל Advancing to IPO 270

מזל טוב! אתם בדרך להנפקת מניות של החברה! הנפקה היא תוצאה של עבודה קשה, ניהול עסק טוב, והצלחת המוצר. חברות ציבוריות - ברוב השוקים בעולם - חייבות ליישם בקרות פנימיות כנגד הסיכונים העסקיים והתפעוליים ע"פ כללי הSOX בארה"ב, ISOX בישראל או The Investor Protection Act באירופה. כדי לעשות את זה צריך להעביר את החברה פרוייקט שינוי.

מתקדמים לאי פי או בע"מ, המציעה ללקוחות גוברמן שירות חדש לנהל את פרויקט השינוי בכדי שהחברה תצא כמה שיותר מהר להנפקה מוצלחת ולחסוך בעלויות אחרי ההנפקה.

שלב ראשון - סיכונים ובקרות

לפני ההנפקה, המנהלים רשאים להחליט אך ינהלו את העסק,  באיזה מערכות מידע ישתמשו ומי ישתמש בהם.  תהליכי עסקים בנויים כדי לספק את המוצר. אבל אחרי נפקה, חברה ציבורית חייבת לשנות את תפיסת העולם שלה ע"פ מכללי ההנהלה  לכללים חדשים.  החלטות המשקיעים כיצד ישתמשו בכסף גוברת על החלטות המנהלים,  בעזרת בקרות פנימיות.
לכל עסקה יש סיכון בביצוע.  סיכונים עסקיים - האם החברה יכולה לבצע את העסקה ?האם יש לה את הכלים לנהל אותה ?מה יכול לגרום לעסקה להכשל ? בנוסף יש סיכונים כספיים - למי יש הרשאה בבנק לבצע תשלומים?  אך מנהלים את הכסף של החברה והאם יש פרוטוקול.

כדי להפחית את הסיכון - על החברה לערוך בקרות נגד הסיכונים.  יש שלושה סוגי בקרות:

  1. בקרות כלליות במערכות מדע (ITGC) - בקרות כלליות בתוך מערכות מדע
  2. בקרות כספייות - בקרות שמבססות הכנת דוחות כספיים
  3. בקרות ניהוליות - בקרות שמנהלים את העסק.
    הבקרות נגד הסיכונים בונות לחברה תמונה עתידית לניהול העסק בצורה נכונה ומוצלחת אחרי הנפקה.
שלב ב - פרוייקט שינוי

כחלק מהדרך להנפקה, המבקרים החיצונים יערכו בדיקות שיבדקו האם החברה מוכנה להנפקה ע"פ כללי הSOX.  ברוב המקרים החברות כבר מייעלות  תהליכים כבר לפני ההכנה להנפקה.  זה מעודד את הנהלת החברה לנהל את הפרוייקט נכון ולהטמיע את הבקרות כבר בשלב מוקדם.  בדרך כלל שינוי זה כולל את רוב המחלקות בחברה - כספים, מכירות, ואפילו ניהול המשרד.

בפרוייקט מורכב שכזה על החברה להקים צוות יחודי שידאג שהשינויים יוטמעו בצורה הנכונה ביותר בכדי שהחברה תעבור את הבקרות הבאות ע"י המבקרים החיצונים.  מתקדמים לאי פי או בע"מ מנהלת את ההכנה להנפקה משלב פרוייקט השינוי עם מומחיות בבקרות פנימיות.  אנו מתמחים בתהליך השינוי ויודעים בדיוק היכן יש צורך לשפר ולייעל את המערכות, ואת כללי החברה בשביל הנפקה חלקה ומוצלחת.

שלב ג - הנפקה!

אחרי סיום פרוייקט השינוי על החברה להמשיך ולנהל את הסיכונים והבקרות בצורה הנכונה ולשם כך על המנהלים לגייס את הצוות המתאים. רוב החברות מגייסות מבקר פנים אבל אם החברה גדולה יותר יש עליה להקים צוות מיוחד שמתעסק רק בבקרות עצמם ולדווא שהן עובדות כמו שצריך.

סיכום

כדי לצאת להנפקה מוצלחת על הנהלת החברה ליישם בקרות פנימיות כנגד הסיכונים.  פרוייקט השינוי חייבת ליישם אותם בכול מחלקה ובכל תחום.  פרוייקט זה הינו מורכב מאוד אז יש על החברה להקים צוות מיוחד שישלים את הפרוייקט.  מתקדמים לאי פי או מייעצת ועוזרת לחברות המתכוננות להנפקה ליישם ולטמיע את הבקרות הנכונות בתוך העסק.

בהצלחה!

 
  ליצירת קשר 053-6282582