מחפשים עבודה? כך תכתבו קורות חיים מקצועיים ורלוונטיים

נטלי בן ישי, יועצת קריירה 2,336
מחפשים עבודה? כך תכתבו קורות חיים מקצועיים ורלוונטיים

כאשר אנו מתחילים לעבוד על קורות החיים שלנו, הנטייה הטבעית היא, קודם כל, לשפוך. למרות מגבלת ה-"קורות חיים תמיד בעמוד אחד" המקובלת, ולמרות שאנו מבינים שלא קוראים את הכל, עדיין אנו רוצים לרשום הכל. אבל ה-כ-ל.
אנו מאמינים שאם נרשום הרבה והדף יראה גדוש, אנו נצטייר כמנוסים, ולכן יהיה לנו קל יותר להתקבל לעבודה. אנו לא יודעים מה יתפוס את עינו של המגייס ולכן חוששים להשמיט פרטים. מהניסיון האישי שלי, קשה לנו לוותר ולהשמיט מידע כי הקו"ח שלנו זה בעצם מפעל חיינו. בשביל הכל עבדנו קשה, ולכן הכל נראה לנו חשוב.

יחד עם זאת, קורות חיים מתומצתים, מדוייקים ורלוונטיים הם הכרח. על מנת להבין את התפיסה הנ"ל, חשוב להבין את ההליך שנקרא "סינון קורות חיים". מדובר בעבודה לא פשוטה, שדורשת המון יכולות ריכוז, ניתוח וסינון מהיר של מידע. לצערנו, לרוב מדובר גם בקריאה של תוכן שחוזר על עצמו ולעיתים תוכן לא רלוונטי או לא ברור. משרה ממוצעת מקבלת בין 100-30 קורות חיים, ואילו משרות מבוקשות, במיוחד כאשר נסיון אינו חובה, מקבלות מענה של כ-100 קורות חיים ביום. אנשי גיוס קוראים (או יותר נכון סורקים) קורות חיים בין 3 עד 7 שניות לפני שהם מקבלים החלטה. במידה והם מוצאים את קורות החיים מעניינים, הם מקדישים עוד כדקה של התעמקות עד שמחליטים אם להעביר הלאה, או לא. לרוב, לא יותר מעשרה אחוזים עוברים שלב זה ומוזמנים להגיע לראיון עבודה. בהרבה חברות יש כיום מערכות אוטומטיות שעושות את העבודה. ההערכה היא כי מחצית מהחברות הבינוניות וכמעט כל החברות הגדולות נעזרות במערכות מסוג זה. מערכות אלו מסננות מילות מפתח ועובדות לפי נתונים שהוזנו מראש. למערכות מסוג זה ישנם כמובן חסרונות מובנים בשל חוסר היכולת לזהות מועמדים מעניינים שאינם ניסחו את קורות החיים שלהם בהתאם לקריטריונים שהוגדרו מראש במערכת.

אז כיצד מתמודדים? ראשית, קורות החיים שלנו צריכים להיות מותאמים למשרה הרצויה. לפני שמתיישבים למלאכה ומתחילים לרשום, תעשו עם עצמכם חושבים מה אתם מחפשים. זה בסדר לחפש פירסומים של מספר משרות דומות מאותו תחום, על מנת להבין מה הכישורים הנדרשים מהמועמד המתאים. כדי להישאר ממוקדים, לא הייתי ממליצה להרחיב מדי בחיפוש. מומלץ לבצע חיפוש באתרי דרושים ובלינקדאין ולחפש מודעות עם משרות שמעניינות אתכם. תקראו את המודעות בתשומת לב, תבינו את תחומי האחריות והדרישות. אחרי שתקראו 4-5 מודעות שונות (לאותו תפקיד), אתם אמורים לקבל תמונת מצב די ברורה של אותו התפקיד בשוק. כך תוכלו להבחין שמעבר לנסיון מעשי, לכל משרה יש גם דרישה לידע וכישורים מסוימים שהמעסיק מחפש. אם אתם מחזיקים בכישורים וידע אלו, חשוב להדגיש אותם בקורות החיים שלנו, למשל: יכולות אנליטיות, הצגה מול קהל, היכרות עם מערכות מסוימות, יכולות תקשורת, וכו'. אלו הן מילות המפתח שלכם. תוודאו שיש הלימה (עד כמה שניתן) בין מה שאתם מתארים בקורות החיים שלכם, בניסיון ובכישורים שלכם לבין מה שדרוש בתפקיד המבוקש. בנוסף, כדי להיות כמה שיותר מדוייקים, חישבו מה לא משרת אתכם כדי להשיג את התפקיד הנ"ל. זה מידע לא רלוונטי וניתן להשמיטו. כדוגמא, אם אתם מחפשים משרה של אנליסט, וכבר יש לכם ניסיון בתחום, תדגישו את העבודה שלכם מול מחלקות החברה השונות, היכולות לנתח ולהציג דו"חות, ידע חזק באקסל וכו'. את העבודה המועדפת אחרי צבא אפשר למחוק או לצמצם לשורה אחת. בכלל, אם יש לכם ניסיון תעסוקתי של מספר שנים והייתם בכמה וכמה חברות, אתם יכולים למחוק משרות התחלתיות או משרות ישנות שלא היו בתחום. באותה מידה, אין צורך לפרט מה כלל התפקיד שלכם בצבא, אילו פרוייקטים עשיתם בלימודים, התמחויות וכדומה. בנוסף, תזכרו שאנשי מקצוע הולכים לקרוא את קורות החיים שלכם ויש דברים שמשתמעים מהכתוב ואין צורך להרחיב. אם תרצו, תוכלו לספר יותר בזמן ריאיון.

דבר שני, קורות החיים צריכים לשקף אותנו. כולנו מעגלים פינות פה ושם תוך כדי ניסיון להרשים ולשווק את עצמנו בצורה הטובה ביותר, אך חשוב גם שנרגיש בנוח עם כל מה שרשמנו, שהרי המטרה היא שהקו"ח יקדמו אותנו לשלב של ריאיון עבודה, ולכן כל מה שרשום בקורות החיים, צריך להיות מגובה בניסיון מעשי. עדיף להימנע ממשפטי מחץ כדוגמת "חשיבה יצירתית יוצאת דופן" או "יכולות בין-אישיות גבוהות". תהיו פשוטים, תהיו כנים. אם אינכם יכולים לתת דוגמא לאיפה "חשיבה יצירתית" באה לידי ביטוי בניסיון שלכם, אל תרשמו את זה. תהיו כנים עם עצמכם, תחשבו על החוזקות שלכם שהתבטאו בעבודה, בפרויקט שניהלתם או בלימודים. תראו אילו מהן רלוונטיות, ואותן תרשמו. אני בעד להוסיף קצת מגע אישי, כי בסופו של דבר אנחנו אנשים שמגייסים אנשים. נעים לקרוא קורות חיים שמציירים אדם ולא רק מכונת עבודה. ניתן גם לציין התנדבות, פעילות חברתית, בלוג שאתם מנהלים וכד'.

לאחר שסיימתם, מומלץ לקבל חוות דעת נוספת, לוודא שאתם לא חוזרים על עצמכם, שאתם ברורים ושאין לכם טעויות. תנשמו עמוק, לחפש עבודה זו עבודה בפני עצמה. זה ארוך, מעייף והרבה פעמים משפיע על תחושות הביטחון שלנו. תנסו בכל זאת להנות מהתהליך. זה תהליך מורכב שדורש התאמה בין שני הצדדים - אתם צריכים למצוא את המקום שאתם אוהבים, ושיאהב אתכם בחזרה. לכן, זה לא תמיד פשוט ולא תמיד מהיר, אבל עם קצת התמדה, זה קורה וזה מאוד מספק.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

נטלי בן ישי, בעלת רקע במשאבי אנוש וניהול תהליכי גיוס מחברות היי טק, היא כיום עצמאית בתחום ועוסקת בין השאר בעריכה, שדרוג ותירגום קורות חיים.
מעוניינים במידע נוסף? יש לכם שאלה?  NataliecreateCV