עודפות או להיות

רו"ח בראל סטולוביצקי, חשב בקבוצת גוברמן 2,782

 

לאחרונה נתקלתי במודעת דרושים של חברת תוכנה. בין תיאור התפקיד נכתב:

סביבת עבודה דינמית

המשרדים היפים שיש

ידידותית לכלבים

ארוחות שף

מסיבות מטורפות

אירוע חברה בחו"ל

 

סביבת עבודה זו כוללות הוצאות שרשות המיסים מגדירה כ "הוצאות עודפות".

בשפת המיסוי אלו הוצאות שאינן מוכרות לצורכי מס. לא רק זאת אלא שהן  "חשודות" בכך שטובתו האישית של המעסיק או עובדיו גוברת על טובת החברה. לא תמיד ניתן לייחס טובות הנאה אלו לעובד פלוני.

לפי החוק, על חבר בני אדם לשלם מקדמות בשיעור של 45% מגובה ההוצאה העודפת.

מקורו של שיעור המס הגבוה עודכן לאחרונה אי שם בשנת ,1987. בשנים אלו מס החברות היה מאוד גבוה.
המטרה הברורה היא למנוע התחמקות מתשלום מיסים על רווחים באמצעות הזרמתם לטובות הנאה פרטיות של מעסיקים והעובדים שלהם.

אותם תשלומי מקדמות על חשבון עודפות נזקפים לטובת מס חברות החל על ריווחי החברה. אולם אם החברה אינה רווחית ולא חייבת במס, המקדמות לא מוחזרות ונשארות בקופת האוצר.

לאחרונה, רשות המיסים פיתחה ממשק חדש אשר מצליב מידע בין אגפי הניכויים והשומה.
פיתוח זה משווה בין סכום המקדמות על חשבון עודפות ששולמו, לבין ההוצאה העודפת עליה דיווחה החברה בדוח המס השנתי (טופס 1214).

באמצעות הפיתוח החדשני והצלבת המידע רשות המיסים  שולחת בימים אלה התראות תשלום בדואר אל כלל החברות שהדיווחים החודשיים שלהן אינם עולים בקנה אחד עם הדיווח שנעשה במסגרת הדוח השנתי.

את ההפרש מומלץ לשלם בהקדם כדי לחסוך בריבית, הפרשי הצמדה וקנסות.

מהלך זה עתיד להכניס לקופת המדינה מיליוני שקלים. למותר לציין שיהיו חברות שעלולות להיתקל בקושי תזרימי בגין דרישת התשלום הבלתי צפויה הזו.

ההגדרה של ההוצאות העודפות גורמת לא פעם לחלוקי דעות בין רשויות המס לבין העסקים.

בעל העסק רואה לנגד עיניו את טובת העסק (ולכן במשתמע בד"כ גם טובת הלקוחות והעובדים אם כי לא תמיד זה חופף כמובן ובוודאי לא בכל תנאי).
מבחינתו של בעל/מנהל עסק כיבוד הוא חלק לגיטימי מחיי העסק ונחשב הוצאה ביצור הכנסה. מס הכנסה אכן מכיר בכיבודים אלו רק עד  80%.

עד לאחרונה מס הכנסה הגדיר כיבוד קל כשתייה קלה וחמה, עוגיות, ביסקוויטים. בעקבות פניות ממשרד הבריאות ובמסגרת התוכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים, רשות המיסים עדכנה את עמדתה.
בהודעתה מיום 3 ביולי 2018 נאמר כי "כיבוד קל" יכלול גם פירות וירקות העונה.

חשוב להדגיש ישנן הוצאות שאינן מוכרות כ"הוצאות עודפות". לדוגמא: אירוע עובדים, הוצאות אירוח מוגזמות אירוח, מתנות, מזון וכו'. הוצאות אלה "חשודות" בכך שטובתו האישית של המעסיק או עובדיו גוברת על צרכי החברה וטובתה. הוצאות אלו נוצרות בעסק אך אינן מותרות לניכוי מההכנסות לצורכי מס. הוצאות אלו יש לתאם אותן מכוח תקנות שהותקנו לפי סעיף 31 לפקודת מס הכנסה (ניכוי הוצאות מסוימות וניכוי הוצאות רכב), וכן הוצאות למתן טובות הנאה שנתן מעביד לעובדיו ואשר לא ניתן ליחסן לעובד פלוני.