הונאות עסקיות נפוצות וכיצד להתמודד איתן

גלעד סרוסי, מייסד ומנכ"ל גבריאל סוכנות מודיעין עסקי 2,154
הונאות עסקיות נפוצות וכיצד להתמודד איתן

כמנהלים, יש סיכוי טוב שאתם נאלצים לתמרן על בסיס יומי בין מגוון תחומים בו-זמנית. מוטלות עליכם אינספור התחייבויות ואחריות סביב השעון, ואתם עלולים לפספס משהו שנמצא ממש מתחת לאף שלכם - שעלול לגרום לנזק לכם ולחברה שלכם.
בתור מייסד חברה למודיעין עסקי, מעטים התרחישים שיכולים להפתיע אותי. למעשה, רק השבוע התבקשתי ע"י לקוח לבצע בדיקות נאותות על שותפים עתידיים פוטנציאליים שלו. די במהרה חשפנו כי אותם אנשים היו מעורבים לא פעם בניסיון השתלטות לא חוקית על חברות. לכן, החלטתי לשתף אתכם במספר הונאות בהם אני נתקל פעם אחר פעם בצירוף המלצות על דרכי התמודדות.

הונאה מס' 1 - השותפים מתכננים לבצע הפיכה בחברה

ראשית, בצעו בדיקות רקע לפני כל כניסה לשותפות חדשה, כדי להכיר טוב יותר במי מדובר - מוניטין, סכסוכים משפטיים, עבר פלילי (אם קיים) ועוד. אל תסתמכו רק על חיפושים בגוגל ושיחות עם הממליצים, אלא מצו משאבים אובייקטיביים, כגון אנשי מקצוע ופלטפורמות למיצוי מידע. כדי למצוא תביעות, למשל בישראל, אפשר להשתמש בתקדין.
שנית, זהו את המניע. ברגע שזיהיתם תרחיש הפיכה בחברה, מטרת-העל שלכם היא הבנת המניע והאינטרסים להפיכה. כספי? השתלטות? ניסיון דחיקתכם החוצה? אולי הם בכלל במצוד אחר הפטנטים שלכם. הבנת המניע יציב אתכם על הדרך הנכונה לטיפול בבעיה.
שלישית, התייעצו עם איש מקצוע. חשוב מאוד להיוועץ עם עו"ד. שכן, אם השותפים כבר הצליחו להוציא אותך מהחברה, תהליך קבלתה חזרה מורכב מאוד. אספו כמה שיותר ראיות כדי להראות כי הוצאתכם נעשתה במכוון ובהעדר תום לב. אספו ראיות בצורת תכתובות אימייל ובשיחות מוקלטות. שימו לב שלפי החוק בישראל, מותר לכם להקליט שיחה שאתם חלק בה מבלי ליידע את הצד השני.

הונאה מס' 2 - זיהיתם דליפת מידע בחברה

לדליפת מידע עלולות להיות השלכות מכריעות על צמיחתה והצלחתה של החברה.
הדבר הראשון שעליכם לעשות זה להעריך נזקים ואת חומרת המצב. לאחר מכן, להנדס לאחור את מסלול הפריצה ולחשוף את המקור. צרו רשימת עובדים המורשים לגשת למאגר המידע ונסו לאבחן אם לאחד מהעובדים אינטרס או מניע לגניבת המידע. אם אתם חושדים בזהות המדליפים, וודאו שיש לכם ראיות פיזיות לגבות זאת. זכרו שדליפת מידע יכולה לפעמים להיעשות בתום לב או על ידי גורמים חיצוניים (כמו האקרים), לכן חשוב לקחת את כל האופציות הללו בחשבון.
ברגע שהמקור נחשף - תפעלו. אם המידע טרם נמכר, ניתן לערב את הרשויות ולנקוט בהליך משפטי במקביל; קחו בחשבון שעם כל הצער שבדבר, יתכן שרשויות החוק לא יתפנו לעזור לכם או שלא יעשו זאת מהר מספיק. במקרים כאלו, מומלץ לעשות שימוש במומחים פרטיים לטיפול בנושא.
אם המידע נמכר, חשוב לאתר את הרוכשים ולפעול למניעת שימוש במידע. במידה ואינכם יודעים את זהות הרוכשים, שקלו להיעזר גם כאן במומחים שביכולתם לגלות זאת עבורכם, שכן כל יום שעובר קריטי לחברה. 

הונאה מס' 3 - יש לכם חשד שלחברה שאתם מעוניינים לרכוש יש שלדים בארון

תהליך רכישת חברה עשוי להיות נגוע בבעיות נסתרות שלא יעלו בבדיקות שגרתיות ולא בבדיקות נאותות משפטיות ופיננסיות. כדי להבטיח שבידכם כל המידע, היצמדו לצעדים הבאים לפני כל רכישה: בצעו בדיקות: על השותפים, המנהלים והספקים של החברה. בצעו חיפוש בגוגל, רשתות חברתיות, ואפילו בדארקנט כדי לחשוף כל פרט אודות גורמים אלו. לא מזמן, סייענו ללקוח בבדיקות עבור חברה שהתעניין ברכישתה, וחשפנו כי ה-CEO של החברה הנרכשת פרסם בפורומים התומכים ומממנים ארגוני טרור. בעקבות ממצא זה, הלקוח לא המשיך עם העסקה.

Human Intelligence) HUMINT): השתמשו באנשים כדי לאתר שותפים קודמים ומקורבים של האנשים הללו. לא להסתמך רק על ההמלצות שנמסרו ע"י המוכרים, למרות שהם בהחלט דרך טובה לקשר אתכם למעגלים נוספים. שאלו לדוגמה: "עם מי X עבד הכי הרבה ומה טיב הקשר ביניהם?" ובקשו פרטי התקשרות עם אותם גורמים שהיו קרובים אליהם ובדקו איתם גם כן.
תכננו את הצעד הבא: כל המידע בידכם. ייתכן והמידע אימת ספקות שהיו והחלטתם לא להמשיך עם העסקה; אך ייתכן ואתם עדיין מתלבטים. לכן, אמליץ על פנייה לצד ג' כדי לבחון עמוק יותר ולסייע לכם לקבל את החלטת הרכישה באופן מושכל ביותר ובראש שקט. 

*ישנם תרחישים דומים רבים, אך אולי תוך הבנה שתרחישים אלו נפוצים, תפקחו עין ואפילו תצליחו להימנע מנפילה כקורבן לאירועים שכאלו.

 

הכותב הינו גלעד סרוסי, מייסד ומנכ"ל גבריאל סוכנות מודיעין עסקי.

אתר החברה www.gabriel-intelligence.com