מה הכי חשוב לעובדים שלכם?

דניאל צ'בן, גוברמן משאבי אנוש בע"מ 3,579
מקור במאמר המקושר

האדם הממוצע רוצה לעבוד בארגון מוערך שבו הוא מבין את המשמעות והתרומה של עבודתו לתהליך הכולל המתרחש בארגון.

אבל מה זה אומר?

חווית העובד נבנית על ידי יצירת סביבה בונה אשר מעודדת אותו להגיע למקום העבודה לא כיוון שהוא חייב, אלא מפני שהוא רוצה. ארגון שבו כל אינדיוידואל ירגיש תחושת שייכות, ובעקבות כך יעשה כמיטב יכולתו לבצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר.

על פי מחקר הנדגם בקרב מנהלים ומובילי חברות, ניתן להיעזר במספר קווים מנחים המומלצים ליצירת חווית עבודה נעימה ומרגשת. על ארגון המעוניין לעצב חוויות עובדים נהדרות וליצור מקום עבודה נחשק ואטרקטיבי, להתמקד בנקודות הבאות:

High Tech

עובדים נוטים להתמרמר כאשר נכפה עליהם להשתמש בפתרונות מיושנים או בכלים הלא מתאימים לבצע את תפקידם. מומלץ לספק לעובד סביבה טכנולוגית תומכת, על מנת שיוכל לבצע את עבודתו בצורה היעילה ביותר.
יש לקחת בחשבון את רצונות העובדים ולהעניק להם, את הכלים המתאימים לייעול עבודתם. בין אם מדובר בתוכנות, חומרה או שעון נוכחות ידידותי, העובדים רוצים להיות מסוגלים לקבל את הכלים הללו בקלות ומבלי להילחם.
חברות צריכות לאזן בין הטרנדים החמים בשוק לבין צרכי הארגון ולעשות את זה בצורה שתגרום לצוות להיות מאושר.

Cool & Professional Atmosphere

העובד נמצא במקום העבודה במשך חלק נכבד מהיום – הרי זה הבית השני שלו. דאגו לסביבת עבודה נוחה ונעימה, על מנת שהעובדים יגיעו נלהבים למשרד. בין אם מדובר בחלוקת מבנה המשרד, עיצוב החלל או תמהיל העובדים בארגון, יש חשיבות מרובה לסביבת העבודה. ניתן ליצור סביבת עבודה "מגניבה" במספר דרכים:

  • מתן אפשרות לגמישות בשעות ולעבודה מהבית.
  • פעילות גיבוש העובדים, עידוד לעבודה משותפת ולמידה הדדית.
  • יצירת סביבת עבודה מעוצבת ומתן מגוון אפשרויות ישיבה.

לא כל עובד מתחבר לשיטת ההושבה "open space", יחד עם זאת מרבית העובדים לא מעוניינים לשבת בתא או "cubicle". המרחבים הפיזיים הטובים ביותר הינם כאלה המאפשרים לעובד לתמרן מתוך מגוון אפשרויות הושבה. מרחב פיזי הוא הזדמנות נהדרת עבור החברה להציג את הערכים שלה, כגון: שקיפות, עבודת צוות ושיתוף פעולה.

Good Vibes

תרבות ארגונית הינה מכלול של ערכים ונורמות אשר עליהם מונחות אבני היסוד של החברה, והיא אשר מעניקה לעובדים תחושת מחויבות ונאמנות. התרבות הארגונית מחברת את כלל העובדים בארגון ומקנה להם תחושת שייכות אשר משפיעה באופן ישיר על פריון העובדים. יצירת תרבות ארגונית מפרה, עשויה להיות מושפעת ממספר גורמים:

  • הארגון נתפס באור חיובי על ידי עובדיו וגם על ידי אנשים "מבחוץ".
  • עובדי הארגון מרגישים שמכבדים ומעריכים אותם.
  • קיימת אצל העובדים תחושת תכלית, משמעות וחדווה.
  • העובדים מרגישים שהם חלק מצוות.
  • לעובדים ישנה היכולת ללמוד דברים חדשים ולהתקדם.

התרבות הארגונית מושפעת מתחושת העובדים במשרד ומהאפשרויות שיש להם ללמוד, להתקדם ולשתף פעולה. תרבות חיובית מתייחסת לכולם בצורה הוגנת ושוויונית ומספקת הזדמנויות לעובדים להיות עצמם ולשגשג.