System D (חלק א')

דן ארידור 2,694
System D (חלק א')

על פי העיתון גלובס, במהלך עשור הונחו על שולחן הכנסת קרוב ל-13,000 הצעות חוק פרטיות. רק לשם השוואה, בבריטניה, הוגשו במקביל באותה התקופה מעט פחות מ- 600 הצעות.

המגזר הפרטי הישראלי חשוף מעבר לסיכונים העסקיים הרגילים והמרחק היחסי שלו משווקי חו"ל, גם מסכנה בסיסית נוספת - סכנת הרגולציה הישראלית הבלתי חזויה והקפריזית. דוגמאות לא חסרות; אם הגבלת מחירי הצהרונים שהביאה לפרישה מהשוק של ספקים בתחום, דרך ניסיונות חקיקה למיסוי דירה שלישית, וכלה גם בחקיקה המנהלית אודות חברות ארנק. 

פרנק הרברט, מגדולי כותבי המדע בדיוני, כתב בספרו הגדול "חולית" (הספר זוכה פרס נבולה ופרס הוגו) : "על ארבעה דברים עומד עולם: חוכמת הנבונים, צדק האדירים, תפילת הצדיקים ואומץ הגיבורים. אך כל אלה אינם ולא כלום באין שליט היודע את אמנות הממשל".

אירוע המיסוי מהמטופשים בהיסטוריה הוא כמובן המיסוי המפלה שהטיל הפרלמנט הבריטי בשנת 1773 כנגד ייצוא התה מהמושבות האמריקאיות, וזאת לעומת הפטורים שנתנו לחברת הסחר הכושלת בבעלות ממשלת בריטניה שעסקה במסחר מהודו. אירועי מסיבת התה בבוסטון היוו את הזרז/מצית למלחמת העצמאות של המושבות האמריקאיות מבריטניה. 

מקובל בקרב כלכלנים שיש נקודה שבה נסיון להגברת מיסוי מביא לפחות מס משולם, שכן לנישומים כלל אין מוטיבציה לעבוד או שיש מוטיבציית יתר להעלים הכנסות.

על פי מאמר משנת 2011 שהתפרסם במגזין המעולהReason , תושביו המקומיים של מחוזWenzhou , מתייחסים אליו כאל מקום שבו " ההרים גבוהים והקיסר מאוד רחוק". על פי Reason, בשנת 1978, עם "הרפורמות הכלכליות הגדולות" של סין, נותר המחוז העני והבלתי משכיל עוד יותר מרוחק מעיני השלטונות. כתוצאה מכך, אזרחים פרטיים לקחו יוזמה והחלו לקדם את המחוז. יוזמה זו כללה עבודות תשתית כבירות שהן ביוזמות ממשלתיות בד"כ, כגון סלילת כבישים בין מחוזות (מה שיכול להיות מוגדר ככבישים בין מדינתיים בארה"ב), הקמת גשרים ואף נמל תעופה. התוצאות של יוזמות אלו לעיתים מבלבלות – כבישים לא הגיוניים, מדרכות שנראות שלאף אחד אין כוונה לסיים את העבודה בהן ועוד. עם זאת, המערכת במחוז מאוד יעילה. הגישה למפעלים נוחה ויעילה ולמפעלים במחוז יש רשת הפצה ומימון פרטי בעלת גישה חובקת עולם לכל פינה בגלובוס. מחוז Wenzhou, נכון לשנת 2011, היה בירת התעשייה הקלה של סין והיווה את המחוז העשיר ביותר בה. גם העובדים קשיי היום וחסרי ההשכלה במחוז מרוויחים משכורות מהגבוהות בשוק הסיני.  המחוז פיתח שיטות מימון והלוואה לא מפוקחות על ידי הממשלה הסינית, אבל יעילות עסקית בצורה בלתי רגילה. יתרה מכך, ככל שהשפעת והצלחת השיטה גדלו, החלו נציגי המחוז מחוץ לסין לשמש גם כמתווכי השקעה לעושר שצבר המחוז והאנשים בו.

בשנת 2011 פרסם המגזין היוקרתי Foreign Policy מאמר מרתק על תופעה הולכת וגוברת של אזורים ושכבות אוכלוסיה שבוחרים לעבוד הרחק מעין השלטונות. המאמר, The Shadow Superpower, דיבר אודות כוחו הגבר של השוק הלא רשמי.

System D - הוא כינוייה של השיטה. זה הוא ביטוי רחוב מאומץ, ככל הנראה מאזור האיים הקאריביים או מהאזורים באפריקה הדוברת צרפתית. לצרפתים יש שם לאנשים עם יעילות יוצאת דופן - Débrouillards. אנשים שזוכים לתואר הזה הם יזמים בעלי יכולות וחשיבה מחוץ לקופסא ויכולת ביצוע יוצאת דופן. על פי ההגדרות הללו, קבוצה של יזמים/אנשי עסקים  העוסקים במסחר רחוק מעיניה של הממשלה הם חלק מאחוות ה- Débrouillards או System D.

על פי המאמר, בערים רבות באפריקה, בדומה למה שקרה במחוז Wenzhou בסין, הקידום הכלכלי הגדול ביותר הוא בערים הרחוקות מהרגולציה הממשלתית. בערים אלו, המגזר הפרטי לקח על עצמו תפקידים שהיו מסורתית של הממשלה כולל אפילו איסוף הזבל ועוד.

ההערכות השונות הן, כי הכלכלה המיוצגת על ידי System D  היא המגזר המתפתח ביותר בשנים האחרונות ברחבי העולם.

לשיטה ישנם כמובן חסרונות גדולים, אבל גם יתרונות גדולים. כך למשל גם לעניים ביותר יש סיכוי, בסיוע של יוזמה וחריצות, לצבור הון ונכסים. השיטה הזו גם מאפשרת הפצה של טכנולוגיה זולה ויעילה למגזרים רחבים והיא גם מקדמת חברות ואזורים גיאוגרפיים.

אבל האידיאולוגה של System D איננה נכונה רק לאפריקה או לסין, גם באירופה יש כלכלה לא מדווחת שהיקפה גדול. ההערכה היא שפעילות חשאית זו היא חלק מסיבות ההצלחה של איזורים מסויימים באירופה.

מרחק גיאוגרפי מהשלטונות איננו התנאי היחידי לקידומה של כלכלת רפאים זו – עודף רגולציה והתערבות בלתי פוסקת של שלטונות, מבריחים רבים לזרועות הכלכלה הבלתי חוקית. זה לא רק המיסוי שניתק את המושבות מעל בריטניה, זה היה גם חוסר הייצוג הפוליטי של המושבות בפרלמנט הבריטי.

כדאי היה שהמחוקק הישראלי והתערבותו הבלתי פוסקת בשוק הפרטי ייקח את הלקחים הללו בחשבון.