הקצאת מספרי חשבוניות (חשבונית ישראל) - 5 דברים שמנהלי ארגונים צריכים לדעת

109

ההון השחור בישראל מוערך בעשרות ואף מאות מליארדי דולרים בשנה. למרות שלרוב, חושבים על חשבוניות פיקטיביות המתקבלות מצד בעל מקצוע זעיר שמחייב לקוח על תיקון בית, החשבוניות הפיקטיביות גם מתרחשות בסכומים גבוהים בהרבה והן חלק מכלכלה שחורה שפורחת בישראל כבר זמן רב. עבור המדינה והאזרחים שומרי החוק, מדובר באובדן של מיסים החיוניים לתפקוד בריא של המשק ולשמירה על כלכלה בריאה, בעיקר בתקופות של כניסה ללחימה, גירעון וחוסר וודאות. לא במקרה התוכנית ששכבה במגירה לאורך שנים, ונדחתה פעם אחר פעם, נכנסת לתוקף דווקא בימים אלה, כאשר הכלכלה זקוקה לכל חיזוק אפשרי. 

מהלך "חשבונית ישראל" של רשות המסים נועד בדיוק כדי להילחם בהון השחור ובתופעה של חשבוניות פיקטיביות באמצעות דיווח דיגיטלי על הכנסות. במסגרת המהלך כל חשבונית שתופק מעל סכום של 25,000 ש"ח תהיה חייבת בהנפקת מספר הקצאה במערכת מס הכנסה. בכך, רשות המסים תוכל לבצע מעקב מדויק יותר אחר תנועות כספים בסכומים גדולים, ובשאיפה היא תפגע כלכלית בתעשיית החשבוניות הפיקטיביות. על פי התוכנית זהו רק השלב הראשון, ובהדרגה חובת הקצאת מספרי חשבוניות תחול גם על סכומים נמוכים יותר ותגיע עד לרמה של 5,000 ש"ח. 

בגוברמן נערכנו עבורכם מבעוד מועד מול הגורמים המתאימים בשוק ברמה התפעולית והטכנולוגית, כדי לאפשר כניסה חלקה ככל הניתן לעידן הדיווח הדיגיטלי והקצאת חשבוניות במס הכנסה. אנו גאים לספר שמרבית לקוחותינו כבר מוכנים לכניסת "חשבונית ישראל" לתוקף בתאריך ה- 5 במאי, 2024. 

ריכזנו מספר נקודות מרכזיות שחשוב לדעת בנושא חשבונית ישראל: 

מי מחויב בהקצאת מספר חשבוניות?
כל עסק המנפיק חשבונית בסכום של 25,000 אלף ש"ח לפני מע"מ (בשלב הראשון של התוכנית, הנכנס לתוקף ב- 5/5/2024) חייב בהקצאת מספר. ללא הקצאת מספר הלקוח לא יוכל לבצע ניכוי מס תשומות. גם חשבוניות ידניות הנרשמות בפנקס חייבות בהקצאה ידנית, והחריג הכמעט יחיד לחוק הוא חשבונית עצמית שאינה חייבת במספר הקצאה.

כיצד מקבלים מספר הקצאה?
על פי רוב, קבלת מספר ההקצאה תתבצע במנגנון אוטומטי ישירות מהתוכנה איתה מפיקים חשבוניות. כדי להשתמש במנגנון האוטומטי, על כל חברה/תאגיד להגדיר נציגים המורשים לביצוע פעולה זו.
 
אילו תוכנות ניהול פיננסי תואמות להקצאת מספרי חשבוניות?
- כחברת שירותי החשבונאות הגדולה בישראל, מערכת Netsuite של גוברמן הוכנה מבעוד מועד כדי לתמוך בממשק הקצאת חשבוניות אוטומטית מול מס הכנסה, כדי לחסוך זמן ומאמצים ללקוחותינו.
- רוב המערכות המרכזיות בשוק, אשר מעודכנות לגרסתן האחרונה, נמצאות בשלבים מתקדמים של הערכות, בהן מערכת הפקת החשבוניות "חשבונית ירוקה" ומערכות נוספות.

מה נדרש לביצוע מצד החברה?
על כל חברה להגדיר נציגים מורשים לביצוע פעולה. נותן ההרשאה הינו: בעל התיק ברשות המסים, "בעל המידע", 
- בחברה: דירקטור בחברה, כפי שמופיע ברשם החברות. 
- בעמותה: מורשה חתימה בעמותה, כפי שרשום ברשם העמותות
- שותפות רשומה: כל אחד מהשותפים
- שותפות לצרכי מע"מ: שותף נציג, כפי שנרשם ברשות המסים

כיצד מגדירים הרשאה לנציג?
תהליך הענקת/קבלת הרשאה לפעולת "הקצאת חשבונית" מתבצע באזור האישי באתר רשות המסים, ומחייב פעולה מקדימה של נותן ההרשאה ושל מקבל ההרשאה/

הפעולות הנדרשות על ידי נותן ההרשאה:
-  יצירת "קוד משתמש" אישי
-  רישום התאגיד
- מתן הרשאה לנציגים מטעמו לפעולת "הקצאת חשבונית" / אימות חשבונית

הפעולות הנדרשות על ידי מקבל ההרשאה:
- יצירת "קוד משתמש" אישי ברשות המסים
- הסכמה לקבלת ההרשאה לפעולת "הקצאת חשבונית"
- יש לעדכן את הנציג מקבל ההרשאה כי יידרש מעת לעת לבצע הזדהות באתר
- רשות המסים עם קוד המשתמש האישי, מתוך תוכנת הפקת החשבוניות.

האם ניתן לבצע הקצאה ידנית?
במקרה הצורך ניתן לבצע גם הקצאת מספר ידנית באתר רשות המסים. עבור חברות שמבצעות מספר מועט של עסקאות מעל 25,000 ש"ח זה אפשרי, אך ככל שהסכום ירד הסרבול והזמן הנדרש לכך לא יהיה כדאי. 
אלה הנקודות המרכזיות שכל ארגון כיום חייב להכיר ולהטמיע בפעילות הפיננסית השוטפת החל מה- 5.5.24. עם זאת, ישנם מקרים ספציפיים ושאלות שיעלו לאורך הפעילות. לקוחות גוברמן זוכים לתמיכה מלאה ונהנים מהידע העדכני והמדויק ביותר כדי להמשיך לפעול בראש שקט וללא דאגה. 

מוזמנים לפנות אלינו למידע נוסף אודות פתרונות ניהול חשבונות במיקור חוץ ולשכת שכר לארגונים